انجمن علمی مهندسی معماری دریایی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
Association of Naval Architecture  
پیوندهای روزانه
دیالوکس پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
زیر دریایی کلاس کیلو به جرات یکی از بهترین ها محسوب میشود که در پاسخ به نیاز شوروی به یک زیر دریایی نسبتا کوچک و جمع جور با توانایی غافل گیر کردن دشمن توسط دفتر طراحی روبین به سرپرستی کورومیلیش واقع در سن پترزبورگ صورت گرفت.

شوروی در زمان خود یکی از بزرگترین و مجهز ترین و قدرتمندترین زیردریایی های عصر خود را در اختیار داشت برخلاف گذشته خود در زمان جنگ جهانی دوم و اول،ولی با وجود این زیردریایی های بزرگ و عظیم و قدرتمند،مسئولین شوروی خواهان به خدمت گرفت زیردریایی شدند که با استفاده از اصل غافلگیری و کوچکی در ابعاد اما قدرت حمل مهمات جنگی معادل با زیر دریایی ها بزرگتر ازخود ،و کم سر و صدا بودن و قابلیت پنهان کار بودن،قابل اعتما بودن در حملات ضد کشتی و ضد زیر دریایی و قابلیت استفاده راحت و گسترده در اب های کم عمق بتواند در نقش زیر دریایی تهاجمی و چند منظوره ایفای نقش کند.

ابتدا روی ارتقا زیردردیایی کلاس تانگو کار شداما این طرح چندان جالب نبود و مسئولین روبین به سرعت وارد خط طراحی دیگری شدند.

مدل ابتدایی از این زیر دریایی تحت عنوان ۸۷۷ پالتوس تولید شد که در قدرت پیشرانه دیزلی مشکل داشت،بنابر این با رفع این مشکل نسخه ابتدایی در سال ۱۹۷۹ به اب انداخته شد و از سال ۱۹۸۲ وارد خدمت در ناوگان شوروی شد.البته مدل تحت عنوان ۶۳۶ نیز تولید شد که مدل ارتقا یافته نسخه ابتدایی بود.

در طراحی این زیر دریایی به مولفه هایی چون کاهش سر و صدا و در نتیجه کاهش اثر سونار و سرعت حرکت توجه شده است.

دماغه این زیر دریای با دیگر زیر دریایی های شوروی متفاوت بود و خود زیردریایی معادل ۷۴ متر طول دارد،زیر دریایی در درون بدنه دارای شش بخش است. بخش اول در قسمت جلو شامل سه طبقه که بالا جایگاه اژدر ، طبقه میانی  جایگاه استراحت خدمه و طبقه پایین باطری ها ،بخش دوم  که بالاترین بخش ان برجک است، طبقه زیر برجک اتاق  فرمانده ای است و بخش عقبی محل جلسه و اقامت فرمانده  دو بخش انتهای زیر  دریایی اتاق  موتور و در نهایت موتور خانه  است.

در ساخت بدنه کیلو اجزا به صورت خطی چیده شده به علاوه اینکه از سطح بدنه از سطوح لاستکی جاذب مواج استفاده شده است هم چنین در قسمت موتور بخش های  موتور در ان قرار دارد  از نظر بدنه و عایق های ضد صوت پوشش بیشتری  دارد،استفده از این تمهیدات باعث شده است که این زیر دریایی به یکی از هولناک ترین زیر دریایی های عصر حاضر تبدیل شود طوری که امکان شناسایی آن از در فواصل بالای ۲۰۰ متر به شدت سخت و حتی ناممکن باشد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 29 مهر 1394 ] [ 13:32 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

با عرض پوزش اگه متن زیر روان نیست چون سریع از روسی ترجمه نموده ام. البته کمی اطلاعات خودمم اضافه شده است.

بحث بر روی نیمه شناورها  به دلیل نبود منابع کافی  بسیار سخت است . شاید شما نیز با سیاست های حفاظت اطلاعات بسیار عجیب کشور کره ی شمالی آشنا هستید . نبودن مطالب در باره ی این شناورها به همین دلیل می باشد ولی از آنجایی که برخی از این شناورها توسط برخی از کشورها توقیف شده است و  برخی دیگر از آنها را به کشورهایی مثل ایران عزیز ما صادر کرده است ، لذا اندک  مطالبی درباره­ ی این شناورها به همین واسطه موجود می باشد که می تواند منبع خوبی برای بررسی و بحث ما بر روی آنها باشد. کره شمالی طیف وسیعی از شناورها و نیمه شناورهای کوچک در مقیاس قایق را مخصوص نیروهای ویژه ی خود - یگان های نفوذی - ساخته است . برخی از آنها تونایی حمل اژدرهای سبک را دارند و می توانند برای حملات مستقیم مورد استفاده قرار گیرند .
غیر از کره شمالی کشورهای زیر نیز دارای این این  نیمه شناورها هستند .
ایران ،ویتنام،کره ی جنوبی ،ونزوئلا ، (خبر  دارم  رژیم منحوس اشغال گر قدس هم نمونه هایی کپی زده)

تاریخچه شروع این سامانه بسیار جالب و مخصوص برمی گردد به شناور تندرو استتار شده تحت نام type-a

Type-A این شناور نفوذی با ظاهر فریبنده ی خود که مانند قایق ماهیگیری می باشد می تواند در سرعت های بالا به اجرای عملیات بپردازد به دلیل سوپراستراکچرهای ساختگی خود بیشتر ظاهری غیر نظامی و بی آزار دارد و همین ویژگی شناسایی آن را مشکل خواهد کرد . مشخصات این شناور را در زیر مشاهده می کنید
11
متر طول و جابه جایی 3 تن ، سرعت 50 نات
تسلیحات : تسلیحات سبک - موشک های ضد هوایی برد کوتاه و احتمالا انواع دوش پرتاب ها
به دلیل انجام ماموریت های موفق توسط این شناورها بدیهی است که آنها به دلیل شناخته شدن بیشتر از قبل قابل شناسایی باشند ولی این نقیصه می تواند با وجود سوپر استراکچرهای قابل تعویض و جداشونده تا حدود زیادی رفع شود . با این وجود کار طراحی شناورهای نفوذی به اینجا ختم نشد و کره ای ها طراحی های متنوع تری با قابلیت های پنهان کاری بیشتر را در دستور کار قرار دادند . نتیجه ی این طراحی ها ، ساخت طیف گسترده ای از شناورها و نیمه شناورها بود و کره ای ها با بهرمندی از این دستاورد خود توانستند قابلیت های پنهان کاری بیشتری را در عملیات های نفوذی خود بدست بیاورند . شناورهای نفوذی لندینگ کرافت که به طور مخفف "SILC" نامیده می شوند اساسا به قابق های پرسرعتی گفته می شود که به دلیل فرو رفتن در آب تا بالای عرشه ی خود می توانند سیگنچر راداری بدنه ی خود را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهند . در زیر با انواع مختلف "SILC" های ساخته شده توسط ارتش کره شمالی بیشتر آشنا خواهیم شد

type b -racoon


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 15 مهر 1394 ] [ 09:51 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

سلام، بابت اتفاقی که عربستان میگه لنج ایرانی حاوی سلاح گرفته باید بگم

موضوع کلا مسخره است چون

اولا ارسال لنج حامل سلاح اصلا منطقی به نظر نمیرسه. با توجه به تجربه ام میگم غیر ممکن نیروهای ما اینقدر ناشی باشن. فرض که با لنج فرستادیم چرا با چنین قایقی این همه ایرانی و مجوز صید بندر چابهار باید همراه باشد؟ غیر ممکن نیروهای ما اینقدر ناشی باشن.

دوما  این مقدار مهمات کار کسی رو راه نمیندازه.

سوما تو این شرایط رسوندن موشک دوش پرتاب در اولویته. حالا اگه فقط میتونستن یه لنج بفرستن چرا موشک ضد زره (که خود یمنیها هم دارن) فرستادن؟

چهارما مسیر لنج از عمان به طرف یمن بود. در حالی که اونها که منطقه را بشناسن میدونن راه بهتری بر ارسال سلاح وجود دارد.

در باب ارسال سلاح واضح میگم ، ایران حقیقتا نیاز به دخالت حالا حالاها نداره.... پرونده یمن و حداقل پرونده آماده سازی لشکریان یمنی  قطعا بیش از چند سال هست که تمام شده ! و ما از فاز مسلح سازی این نیرو گذشتیم .فرق ما با امریکا و بقیه اینه : ما صاحب تکنولوژی که میشیم ، براساس عقد اخوت و برادری اسلامی اقدام به نشان دادن نحوه ماهیگیری به صورت کامل ! میکنیم !!!!

ولی مساله ای که نگران کننده به نظر میرسه اینه:

همانطور که پنج سال قبلم گفتم  تو این منطقه از ایران، (چابهار) سعودی ها طرفدارانی دارن. البته کم اند ولی پر نفوذن . همون طور که در ماجرای بمب گذاری چابهار دست وهابی های چابهار مشخص بود. احتمال داره خدمه لنج خودشون قبول کرده باشن که این مقدار سلاح رو وارد شناورشون کنن و بعد طبق نقشه سعودیها بازداشت بشن تا نقش ایران در یمن افشا بشه! رنگ کردن سه تا خط زرد رنگ دور پایه های لانچر TOW و خریدن تسلیحات قدیمی روسی هم که کاری نداره. حتی اگه واقعا لانچر تاو ایرانی باشه ممکنه از سلاح های که ما هر روز داریم میفرستیم عراق باشه که به صورت غنیمت دست داعش افتاده و از طریق داعش به عربستان داده شده.ما در قالب های مختلف داریم برای مبارزه با داعش به عراق سلاح میفرستیم  از دوربین دید در شب رایان رشد افزار تا سامانه الکترواپتیک سداد 103 تا تاو و کورنت روسی


[ یکشنبه 12 مهر 1394 ] [ 15:38 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]


یکی از  راه هایی  که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله، در برابر جنگ الکترونیک از طرف دشمن علیه سیستم های متمرکز راداری خود در دستور کار  قرار داده است ساخت رادارهای متحرک  است.
برای مقابله با یک جنگ فراگیر دریایی در دکترین دفاع موزائیکی لزوم دسترسی سلول های دفاعی به اطلاعات اجتناب ناپذیر است بنابراین گسترش بکارگیری رادارهای باند x میانبرد متحرک دریایی امری ضروری است. در ادامه به معرفی یکی از رادارهای متحرک دریایی، ساخت شیطان بزرگ می پردازیم.
رادار sbx
SBX یا Sea-Based X-Band Radar یک سازه‌ی راداری شناور است که قادر است خود را جابه‌جا کند! این سازه جهت استقرار در دریا ساخته شده و قادر است تمام جهات چهارگانه را به گونه‌ای وسیع پوشش راداری دهد.این سازه بخشی از سیستم دفاعی GMD است که توسط آژانس دفاع موشکی آمریکا طراحی شده‌است. شناور بودن سازه باعث می‌شود تا بتوان آنرا به مناطق مختلف انتقال داد تا پوشش مناسب‌تری داشته‌باشد این در حالی است که پایگاه‌های راداری ثابت این توانایی را ندارند.

SBX در شناسایی موشک‌های دشمن دقت فوق‌العاده‌ای دارد و توانایی تشخیص موشک‌های بالستیک، سر‌های جنگی واقعی را از نوع غیرواقعی دارد.این سازه دارای تعداد زیادی radome کوچک جهت انجام پوشش راداری می‌باشد.بخش اصلی رادار دارای وزنی در حدود 1814 تن می‌باشد. این رادار از بیش از 30000 واحد داده‌ی دریافت-ارسال استفاده می‌کند که این خاصیت برد راداری مورد نیاز طرح GMD را فراهم‌می‌کند.

در طراحی سیستم الکترونیکی رادار از سیستم راداری معروف AEGIS استفاده‌شده‌است.
اما تفاوت اساسی این رادار با سیستم AEGIS این است که این رادار از باند X استفاده می‌کند این در حالی است که در سیستم AEGIS از باند S و در سیستم پاتریوت از باند پربسامد C استفاده می‌شود. باند X پر بسامدتر است بنابراین طول موج آن کمتر است که این باعث حساسیت زیاد رادار می‌شود و توانایی شگرفی در رهگیری اجرام به آن می‌دهد.

شناور اول ساخته شده از این رادار در جزیره‌ی آداک که بخشی از مجمع‌الجزایرAleutian مستقر شده‌است.شناور توانایی شناسایی موشک‌های شلیک شده از خاک کشورهایی چون چین و کره‌ی شمالی را دارد.با وجود این که شناور در آداک مستقر است اما می‌توان آنرا به مناطق دیگر اقیانوس آرام منتقل کرد.نامی که بر روی شناور گذاشته شده SBX-1 است و این به این معنی است که ایالات متحده قصد ساخت شناور‌های دیگری از این کلاس را دارد.در حال حاضر برنامه ساخت سه شناور دیگر در دست اجراست.ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1 مهر 1394 ] [ 14:45 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]
درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic