انجمن علمی مهندسی معماری دریایی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
Association of Naval Architecture  
پیوندهای روزانه
دیالوکس پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
این مطلب را فقط به خاطر این که امروز 40امین روز تشیع شهدای غواص بود،می گزارم. دشمنان ما بدانند اگر روزی ما در مرز ایران غواص شهید دادیم  امروز علی اکبرهای امام خامنه ای در غزه ( مرزهای شما دشمنان ) اماده غواصی هستند.
پس از جنگ ‌های انبوه ارتش اسرائیل با محور مقاومت فلسطینی و لبنانی  در چند سال اخیر قدرت نظامی "حماس" و "حزب الله" كه از اعضای محور مقاومت در منطقه غرب آسیا هستند ؛ به شكل چشمگیری افزایش یافته است.
پس از جنگ غزه در سال 2012 میلادی حماس برای تشكیل یك یگان دریایی قدرتمند وارد عمل شد. ماموریت ویژه این یگان مقابله با زیاده خواهی و تجاوزات دریایی ارتش اسرائیل و كمك به مردم غزه و حل مشكلات معیشتی آن ها از مسیر مواصلاتی  دریایی  و ضمنا كمك تجهیزاتی به یگان‌های حماس از طریق دریا است.
الضفادع البشریة" یا «قورباغه های انسانی»، یگان دریایی گردانهای قسام است.  یگان دریایی گردانهای قسام، پس از جنگ 8 روزه در سال 2012 تشكیل و مأموریتش اجرای عملیات علیه اهداف دشمن از طریق دریای مدیترانه تعریف شد؛ اما پس از سقوط دولت "محمد مرسی" در مصر، تنگ تر شدن محاصره نوار غزه و همچنین تخریب اكثر تونل های مرزی كه به عنوان شریان اصلی ورود سلاح به نوار غزه بود، مأموریت دیگری نیز برای این یگان در نظر گرفته شد و این یگان اقدام به ارسال مهمات و تسلیحات لازم از طریق دریا به نوار غزه كرد.
این یگان قبل از جنگ 51 روزه، چندین مانور را در سواحل نوار غزه برای استقبال از ناوگان آزادی 2 انجام داد. اما نقشش در جنگ 51 روزه آشكار تر شد. 5 تن از كماندوهای این یگان در این جنگ،  به پایگاه "زیكیم" در سواحل "عسقلان" در اراضی اشغالی یورش برده و تعدادی از نظامیان اسراییلی را به هلاكت رساندند. اسراییل پس از این عملیات بارها اعلام كرد كه 5 كماندوی این یگان در این عملیات كشته شده اند. اما گردانهای قسام با هك كردن سایتهای ارتش اسراییل، فیلم های این عملیات را منتشر كرد. در این فیلم كاملاً نشان داده می شود كه هر 5 كماندو سالم به پایگاه خود بر می گردند. اما اسراییل ادعا كرده كه "محمد شعبان" فرمانده این یگان را در تیر ماه 1393 در اثنای جنگ 51 روزه به شهادت رسانده است. شایان ذكر است كه شعبان در این تاریخ توسط جنگنده های اسراییلی در منطقه "جبالیا" در شمال نوار غزه به شهادت رسیده است.
اخیرا هم یگان‌های دریایی حماس به توفیقات مهمی در این زمینه نائل شدند و تعدادی از كماندوهای دریایی گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس موسوم به «قورباغه‌های انسان‌نما» موفق شدند در اقدامی یك عملیات ویژه نیروی دریایی رژیم صهیونیستی را خنثی كنند. یگان‌های ویژه حماس متوجه تحركات عجیب و غریب یك «دلفین» در منطقه ساحلی نزدیك به بندر غزه شدند و در پی این موضوع مجموعه‌ای از كماندوهای دریایی القسام وارد عمل شدند.  متخصصان گردان‌های "القسام" كه مجهز به دستگاه‌های ویژه برای پیگیری هر تحركی در زیر آب هستند، دلفین را به طرف ساحل هدایت كردند و متوجه شدند این دلفین مجهز به دستگاه كنترل از راه دور و دوربین است. همچنین بر روی دلفین مذكور نیزه‌ها و تیرهای كوچكی نصب شده بود كه امكان كشتن هر انسانی را دارد و این طرح با هدف كشتن كماندوهای مقاومت بوده است.ادامه مطلب
[ شنبه 28 شهریور 1394 ] [ 13:30 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

با توجه به توان و کارایی اثبات شده زیر دریایی های پنهان کار و بومی ایران، مجهز شدن این تجهیزات به پرنده های بدون سرنشین کابوسی برای نیروهای بیگانه حاضر در منطقه خواهد بود.
پرنده های بدون سرنشین در نقش های مختلف از جمله شناسایی، جاسوسی و اکتشاف، جنگ افزار های برگزیده ارتش های امروز دنیا هستند که دارای جایگاهی تسخیر ناشدنی در جنگ های مدرن می باشند.مزیت بدون سرنشین بودن، در کنار ویژگی های کوچکی، سبکی و ارزانی و همین طور قابلیت اطمینان پذیری بالا، به این وسایل امکان می دهد تا بیشتر از هر وسیله دیگری برای مقاصد گفته شده مناسبت داشته باشند. هر چند که پهپاد ها، در حین انجام ماموریت بسیار کارآمدند، ولی در برخی از اوقات، استفاده از آنها به دلیل بعد مسافت و همین طور بزرگی و گستردگی تاسیسات پرتاب و بازیافت و ایستگاه زمینی، مشکلاتی را پیش روی می آورد که از آن جمله می توان به آسیب پذیری تاسیسات در مقابل آتش احتمالی دشمن، ایجاد خطر برای گروه انجام عملیات و همین طور لو رفتن محل استقرار نیروهای خودی اشاره کرد. با توجه به این موضوع اگر بتوان پهپادها را به شکلی مخفیانه وکار آمد و در فاصله مناسب از دشمن دریافت و بازیافت کرد، بالا رفتن قابلیت اطمینان پذیری پیش و پس از انجام عملیات، کارایی وسیله را دو چندان خواهد ساخت و از این طرف دیگر نیروهای خودی نیز از ایمنی کافی برخوردار خوهند بود. گزینه ای که قادر است تمام این نیازمندیها را برآورده کند، واگذار کردن نقش پرتاب و بازیافت و همین طور ایستگاه کنترل زمینی به زیر دریایی هایی است که قادرند به شکلی رادار گریز وارد آب های دشمن شوند.
در این مقاله به تلاش های صورت گرفته برای توسعه این دسته از پهپاد ها در نقاط مختلف جهان و معرفی نمونه های ساخته شده و طرح های در دست توسعه از آنها می پردازیم:

*پهپاد تک ماو
پژوهشگران در سال 2005موفق به تولید پهپادی شدند که با قرار گرفتن در یک لوله می تواند،از زیر دریایی های رها شده و با رسیدن به سطح آب، پرواز کند. این پروژه که با پشتیبانی نیروی دریایی ایالات متحده انجام کرفته است،توسط پژوهشگران شرکت سامانه های اسپاوار به اجرا در آمده است. این پهپاد با قرار گرفتن در یک لوله سر بسته، به کمک یک گوی شناور از عمق 40 پایی به سطح آب رسیده و شناور می شود. در داخل لوله ساز و کارری تعبیه شده است که برای پرتاب کردن پهپاد، سرعت اولیه لازم رابه آن می دهد. پرنده بدون سرنشینی که در این سامانه مورد استفاده قرار گرفته است، یک ریز پهپاد تک ماو است که بالهای آن برای امکان پذیری قرار گرفتن در داخل لوله تا می شوند. گوی شناور در سطح آب که به وسیلهی یک سیم با زیر دریایی ارتباط دارد، در نقش ایستگاه کنترل زمینی آن نیز ظاهر می شود. همین طور وظایف فرمان و کنترل را پیش از پرتاب می توان با خالی کردن هوای داخل این بویه، آن را به زیر آب کشیده و با زیر دیایی به خارج از منطقه عملیات جابه جا کرد. پرنده بدون سرنشین به کار رفته نیز پس از انجام عملیات در داخل دریا سقوط خواهد نمود.
پهپاد تک ماو که توسط نیروهای اشغال گر امریکایی در عراق مورد استفاده قرار گرفته استف قاد به پرواز با سرعتی معادل 80 کیلونتر بر ساعت بوده و تا 30 دقیقه می تواند پرواز خودگردان انجام دهد . تک ماو توسط شرکت پژوهش های کاربردی واقع در آلبوکرک، نیومکزیکو طراحی و ساخته شده است. ویژگی های طراحی این وسیله به شکلی است که با پرتاب شدن از زیر دریایی های سرنشین دار و بدون سرنشین همخوانی خوبی دارد.

*پهپاد اسکن ایگل
پژوهشگران در سال 2006 نسخه ای از پهپاد اسن ایگل را طراحی کرده اند که قابلیت پرتاب شدن از هواپیما را دارد. این نسخه جدید به طوری تغییر یافته است تا بتواند از محفظه بمب هواپیماهای بمب افکن و یا زیر دریایی و همین طور از لوله اژدرمانندی زیر دریایی ها شلیک می شود، پرتابرگردد. برای بازیافت این وسیله می توان از شنورهای سطح آب و یا گارد ساحلی استفاده کرد.همین طور می توان لوله هایی که پهپاد از آن پرتاب می شوند را از راه دور غرق کرد.
لوله اژدر مانند کوچک پس از پرتاب شدن از زیر دریایی به سطح آب آمده و پهپاد اسکن ایگل را پس از باز شدن بال های آن تا ارتفاعی پرتاب می کندکه پرنده بتواند به پرواز خود ادامه دهد. پهپاد اسکن ایگل که 40 پوند وزن دارد قادر است ماموریت هایی را تا 20 ساعت به انجام برسناد. شعاع عملیاتی این وسیله از زیر دریایی تقریبا برابر با شعاع عملیاتی آن در صورت هدایت از سطح زمین است.

*پهپاد وولانس
در ماه گذشته، پژوهشگران آلمانی با استفاده از طرح موجود علاءالدین، پهپادی را طراحی کرده اند که به جای پرتاب به کمک دستف می تواند از ساز و کاری که در برجک دیده بانی زیر دریایی تعبیه شده، پرتبا گردد. دست کم می توان سه عدد از پرنده های بدون سرنشین وولانس رابا قرار دادن در محفظه های بسته در زیر دریایی، نگهداری کرد. این پرنده ا بوسیله ی پرتاب کننده هایی تا شونده پرتاب می شوند که در برجک دیده بانی زیر دریایی های پرسکوپ دار قرار گرفته اند. از طرف دیگر می توان به جای استفاده از پریسکوپ و یا پرتاب کننده های پهپاد وولانسف از مسلسل در این مکان استفاده کرد.
برای پرتاب پهپاد وولانس، لازم است زیردریایی به عمق استفاده از پریسکوپ وارد شده و دریچه برجک خود را باز کند. در این صورت پرتاب کننده هواپیما که به شکلی جالب هواپیمای با بالهای تا شده را به همراه دارد، از هم باز شده و این وسیله ی کوچک را پرتاب می کند. پس از انجام این کار دریچه برجک بسته شده و خلبان پرنده با فرو رفتن زیر دریایی در زیر آب، ‌به کنترل آن می پردازد. برای برقراری ارتباط ، آنتنی بلند از بدنه زیر دریایی خارج شده و وظیفه ی ارسال فرامین و دریافت داده ها را انجام می دهد. در این روش نیازی به بازیافت کردن تجهیزات پرتاب کننده پرنده نیست و از طرف دیگر، سرعت عمل نیز بسیار بالاست. مشکل موجود در این طرح، ضرورت بالا آمدن زیر دریایی به عمق پیرسکوپ است.
پهپاد وولانس به مانند علاء الدین قادر است تا پیش از خالی شدن باتری ها، تا یک ساعت عملیات انجام دهد. از جایی که تنها راه بازیافت پرنده بازگشت زیر دریایی به سطح اب است، این سامانه را می توان یک بار مصرف تلقی کرد. سرعت بیشینه وولانس90 کیلومتر در ساعت است که اغلب به دلیل خارج شدن از خط دید، در طول یک ساعت می تواند تا شعاع 30 کیلومتری از زیر دریایی مادر دور شود. این وسیله برای زیر دریایی هایی که در آنها مورد ساتفاده قرار می گیرد، یک برگ برنده به شمار می آید، چرا که زیر دریایی ها در هنگام فرو رفتن در زیر آب اطلاعی از دنیای اطراف خود ندارند. همینطور به دلیل سرعت کم، زیر دریایی های غیر اتمی در زیر اب قادر نیستند، دشمنان خود را در محیط اطراف شناسایی کرده و برای مقابله سریع و مؤثر با آنها درست به انجام کاری بزنند.با مجهز شدن زیر دریایی ها به این وسایل، امکان تبدیل شدن آنها به جنگ افزار هایی هراس انگیز وجود خواهد داشت.
هر چند که پهپاد های وولانس تقریبا غیر قابل ردگیری هستند، ولی به دلیل فرو فرستاده شدن تصاویر ویدئویی در باند سی توسط این وسایل به زیردریایی ، امکان به خطر افتادن زیر دریایی مادر وجود خواهد داشت. بالگرد های ضد زیر دریایی مدرن امروزی با استفاده از سامانه های سونار خود قادر خواهند بود با استفاده از این امواج ، این زیر دریایی ها را به اسانی مورد هدف قرار دهند.

*پهپاد کورمورنت
در سالهای گذشته، طراحی و ساخت پهپادی در دارپا مورد توجه قرار گرفته است که قادر است پس از پرتاب از زیر دریایی و انجام عملیات، بازیافت شده و دوباره مورد استفاده قرار گیرد. طرح اولیه این پهپاد دگردیسی پذیر که کورمورنت نام دارد، توسط مهندسان شرکت لاکهید مارتین داده شده است.
نقاط حساس این پرنده از جمله ورودی های هوایی آن در هنگام پرتاب توسط روکشهایی انعطاف پذیر آب بندی می شوند. برای جلوگیری از پاره شدن این پوشش، درون بدنه پهپاد،با نیتروژن تحت فشار قرار می گیرد. این پرنده از لوله های پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما نظیر ترایدنت قابل پرتاب بوده و از پس از پرتاب بر روی سطح آب شناور خواهد شد. با جدا شدن روکش های محافظ سوراخ های بدنه در سطح آب، موتور جت به کار خواهد افتاد و پرنده به تدریج از سطح آب جدا خوهد گشت. پس از انجام عملیات می توان پرنده را بوسیله شناور شدن در سطح آب و یا استفاده از چتر بازیافت کرد.
این پرنده را می توان برای مقاصد شناسایی و یا تهاجمی به کار گرفت که با توجه به محموله ای که برای آن در نظر گرفته، مشخص می گردد. بدنه این وسیله از تیتانیوم ساخته می شود که علاوه بر مقاوم بودن در برابر خوردگی، می تواند در برابر شلیک شدن موشک از حفره داخل آن نیز از خود پایداری نشان دهد. بر خلاف موشکهای بالستیک که محل اختفای یزر دریایی مادر را بر ملا می کنند، این وسیله باعث لو رفتن ایستگاه زمینی خود نخواهد شد.
نکته جالب درباره بازیافت این وسیله استفاده از یک ربات زیر دریایی است که بر زیبایی کار و در عین حال پیچیدگی آن می افزاید. انجام اولین آزمایش ها در مورد امکان پذیری ساخت چنین وسیله ای در اواخر سال 2008 آغاز خواهد گردید.

تحلیل
با توجه به تهدیدات روز افزون دشمنان خارجی و از طرف دیگر فزونی گرفتن توان علمی و فنی کشور مان در زمینه نظامی و غیر نظامی، استفاده از جنگ افزار های پیشرفته و غافل گیر کننده مسلما نقشی کلیدی در به هم زدن محاسبات دشمنان از منظر پیش گیری و همین طور زمین گیر کردن آنها در صورت حمله احتمالی خواهد داشت. همان گونه که گفته شد، ویژگی پنهان کاری زیر دریایی ها در ترکیب با مزیت های فوق العاده پرنده های بدون سرنشین، کلید حل بسیاری از مشکلات موجود در عملیات های شناسایی و جاسوسی است. با توجه به توان و کارایی اثبات شده زیر دریایی های پنهان کار و بومی ایران، مجهز شدن این تجهیزات به پرنده های بدون سرنشین می تواند کابوسی برای نیروهای بیگانه حاضر در منطقه تبدیل گردد و کار را برای حضور آنان در این مناطق به مراتب مشکل تر کند.
با توجه به این موضوع دامنه شناسایی و جاسوسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به یک باره گسترش چشم گیری خواهد بافت، به طوری که بنا به تحلیل کارشناسان امنیتی غوغاسالار رژیم صهیونیستی «حتی استفاده از گزینه دریایی مدیترانه نیر در اقدام تلافی جویانه ایران در برابر تهاجم احتمالی، وجود خواهد داشت.»
از طرف دیگر با توجه به توسعه فناوری یاد شده، استفاده از آن در آب های سرزمینی ایران زنگ خطری برای مسئولان امر خواهد بود،‌ چرا که در صورت پیش بینی نکردن این امکان و مقابله پیشاپیش با آن،‌ امکان هر گونه درز اطلاعاتی از تاسیسات ساحلی و فرا ساحلی وجود خواهد داشت.
شایان ذکر است که جاسوسی به کمک پرنده های بدون سرنشین کوچک بسیار موثرتر از تصویر برداری هایی که از منابع ماهواره ای انجام می گیرد خواهد بود. هر چند که دشمن در موقعیتی نیست که توانایی حمله از پهپادهایی با این ویژگی را داشته باشد، ولی در راهبرد دفاعی آینده جمهوری اسلامی باید، حضور احتمالی این وسایل را هم پایه جنگ افزارهایی چون موشک های کروز دور برد، جدی گرفت.
برخی منابع:
www.strategypage.com

[ چهارشنبه 25 شهریور 1394 ] [ 13:46 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

خبرها حاکی از اقتدار سربازان خمینی میباشد
یک فروند زیرسطحی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه تنگه هرمز توانسته است با حضور در کنار یک فروند ناو هواپیمابر آمریکایی ضمن شناسایی این ناو، تصاویر آن را نیز در اختیار بگیرد.ماموریت شناسایی این ناو هواپیمابر با موفقیت کامل و «بدون اطلاع ناو آمریکایی» صورت گرفته است. اطلاعات مربوط به زمان حرکت و عبور این ناو هواپیمابر از تنگه هرمز توسط یگانهای ساحلی نداجا جمع آوری و در اختیار یگان زیر سطحی قرار گرفته است. اطلاعات و پارامترهای به دست آمده، برای ماموریت های آتی قابل استفاده بوده و کار را برای یگانهای شناسایی و حمله ی نیروهای ایرانی راحت‌تر خواهد کرد.
فرمانده یگان زیرسطحی می گوید که «اگر نیاز به درگیری عملیاتی احساس می‌شد، این یگان بدون هیچ مشکلی اقدام به عملیات می‌کرد اما چنین نیازی احساس نشد و زیردریایی غدیر پس از انجام موفق این عملیات به محل استقرار خود برگشته و اطلاعات به دست آمده در اختیار فرمانده‌هان بالاتر قرار گرفته است.»
این زیردریایی از کلاس زیرسطحی‌های سبک غدیر (میدجت) بوده است. غدیر قادر است از میدان شناسایی دستگاه‌های سونار (Sonar- Evading technology) و رادارها بگریزد.


[ دوشنبه 23 شهریور 1394 ] [ 10:57 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

قبلا گفته بودیم که فقط یک بار بیست دقیقه توسط پهبادهایمان از ناوهای هواپیما بر امریکایی دقیقا از بالای سرشون فیلم گرفتیم و اینک اشراف اطلاعاتی ایران بر ناو‌های هواپیمابر آمریکا ، از طرف خودشون تایید شد

یک مقام پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) که آشنا به امور خاورمیانه است، اظهار داشت ناوگان نیروی دریایی آمریکا حاضر در تنگه هرمز تقریبا هر روز با کشتی‌های جنگی و هواپیماهای ایرانی مواجه می‌شوند.

به نوشته وبگاه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» یک مقام نظامی آمریکایی گفته، در فعل و انفعال بین نیروهای ایرانی و آمریکایی، ایرانی‌ها مبادرت به عکس برداری‌های اطلاعاتی می‌کنند و البته این برخوردها بین طرفین در حالت امن و حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

ایران اواخر اوت سال جاری کلیپی از ماموریت تجسسی خود بر فراز یک ناو هواپیمابر آمریکا در تنگه هرمز را منتشر ساخت که در آن پرسنل نظامی آمریکا حاضر در عرشه و تصاویری از جنگنده‌های حاضر در ناو هواپیمابر به نمایش گذاشته شدند.

بر اساس این گزارش، این مقام پنتاگون با تایید ضمنی صحت خبر کلیپ به نمایش درآمده از ماموریت تجسسی پهپادهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر فراز ناو هواپیمابر آمریکا، آن را جزو عملیات معمول ایران نامید و گفت: «کشتی‌های جنگی ایران و جنگنده‌های این کشور به طور معمول نزدیک نیروهای آمریکا در تنگه هرمز می‌شوند و البته این کار با لحاظ موارد ایمنی و حرفه‌ای‌گری صورت می‌گیرد. این اتفاقی است که روزانه رخ می‌دهد. هدف اولیه ایران از نزدیک شدن به نیروهای آمریکا ماموریت اطلاعاتی، تجسسی و شناسایی است و ایرانی‌ها در این ماموریت اقدام به گرفتن تصاویر و فیلم می‌کنند.»

از انجا که طبق  امار  بیشتر بازدید کنندگان این وبلاگ از امریکا و سرزمین های اشغالی فلسطین می باشند (حتی بیشتر از بازدید کنندگان ایرانی ) دوستان علاقه مند خارجی می توانند از اینجا  موشن گرافیک جالبی را دانلود کنند.


[ چهارشنبه 18 شهریور 1394 ] [ 11:24 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

روز جمعه دو فروند ناو محافظ از کلاس Brahmaputra متعلق به نیروی دریایی هند به نام های Beas و Betwa وارد بندرعباس شده و در منطقه یکم دریایی نیروی دریایی ارتش جمهوری ایران پهلو گرفتند و برای چند روز میهمان کشور ما خواهند بود. این دو شناور هندی که به مدت 4 روز در ایران خواهند بود، با یگانهای نیروی دریایی ایران به تمرین مشترک خواهد پرداخت.
ادامه مطلب
[ دوشنبه 9 شهریور 1394 ] [ 15:50 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه  در دانشگاه امام حسین اظهار داشت:آمریکایی‌ها از سال 65 مستقیما به صورت فیزیکی با انقلاب اسلامی وارد درگیری شدند و مبارزه انقلاب یک لحظه در دکترین استکبار تمام نشده است. صادرات نفت ما در زمستان سال 65 به زیر 100 هزار بشکه با قیمت 6 دلار رسید و در آن دوران نیروی دریایی سپاه با کمترین امکانات در مقابل دشمن ایستادگی کرد. ما در آن ایام یک ناو یک میلیارد دلاری آمریکا را با 7 هزار تومان از بین بردیم و در جنگ با آمریکا 139 عملیات مقابله به مثل و 17 عملیات موشکی ضد آمریکا انجام دادیم و بخش اعظمی از مسئولین نمی دانند قدرت دریایی ما چقدر است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ادامه داد: آمریکایی‌ها چون قصد تبدیل شدن به قدرت نظامی اول جهان را دارند انواع ولخرجی‌ها را انجام می‌دهند، مثلا هزینه جاری یک ناو هواپیمابر آمریکایی بالغ بر 2 میلیارد و 300 میلیون دلار است و این بسیار بیشتر از پولی است که کل بنیه دفاعی کشور به عنوان بودجه دریافت می‌کند.

دریادار فدوی با اشاره به توقیف کشتی مرسک با ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح به سپاه و با دستور مقامات قضایی عنوان داشت: در این عملیات 4 شناور کلاس عاشورا کشتی آمریکایی را با 2700 کانتینر  توقیف کردند. در آن زمان ناو آمریکایی مستقر در خلیج فارس به کشتی مرسک گفت چرا به سواحل ایران می‌روید  خدمه کشتی مرسک در پاسخ اظهار داشت: سپاه کشتی ما را توقیف کرده و در ان زمان سپاه پاسداران با ناوهای آمریکایی تماس گرفت و گفت موضوع قضایی است و شما دخالت نکنید.

وی یادآور شد: اساسنامه انقلاب اسلامی ارتباطی با دولت ندارد و در دوران انقلاب اسلامی هر دولتی مدتی حضور دارد و بعد می‌رود.

سردار فدوی اعلام کرد: ما قوانینی وضع کردیم که هر ناوی که میخواهد در خلیج فارس رفت و آمد کند، باید به زبان فارسی صحبت کند و از همین رو آمریکایی‌ها نیزکه فقط زبان زور بلدند، مجبور به تمکین شدند و امروز در هر ناو آمریکایی که در خلیج فارس حضور دارد، با یک فرد فارسی زبان همراه هست.

وی پیرامون مانور آمریکا برای مقابله با قایق‌های تندروی سپاه گفت: این روال از ابتدا بوده است. آمریکایی‌ها در دریا سه تهدید برای خود قائل هستند. اول قایق‌های تندروی سپاه، دوم مین و سوم موشک‌های سپاه است و طبیعی است همه توانمندی‌ها، آموزش‌ها و رزمایش‌هایشان را براساس این تهدیدات تنظیم کنند.

سردار فدوی تصریح کرد: البته آمریکایی‌ها راه به جایی نمی‌برند چون همینطور که آنان کار می‌کنند ما نیز فعالیت‌ها و اقدامات خود را خواهیم داشت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پیرامون تست شناورهای 110 نات گفت: ما تا پایان برنامه 5 ساله پنجم شناور 80 نات را عملیاتی می‌کنیم و شناور 110 نات موضوع دیگری است. البته ما شناورهای 110 ناتی را نیز در اختیار داریم.


[ چهارشنبه 4 شهریور 1394 ] [ 12:42 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

بزرگ ترین هاورکرافت دنیا عملیاتی شد. دوستان می تواننند از  اینجا  فیلم کوتاه 80 ثانیه ای این سازه مهندسی را با حجم 4 مگا بایت دانلود نمایند. این هاورکرافت ساخت روسیه کلاس زابر به جرم۵۵۰ تن طول ۵۷.۵ متر عرض ۲۵.۵متر می باشد. این هاورکرافت قابلیت حمل نفربرهای سری " BTR-60 " ، " BMP-1 " ، " BMP-2 " و تانک های فوق پیشرفته ی آرماتا t14 را دارد .[ چهارشنبه 4 شهریور 1394 ] [ 10:12 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]


نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی به قلم «زاخاری کک» سردبیر این نشریه نوشت: به نظر می‌رسد نیروی دریایی آمریکا با برنامه‌ای کم هزینه و جدید قصد مواجهه با ناوگان قایق‌های تندروی ایران را دارد.
نشنال اینترست با اشاره به ویژگی سلاح‌های لیزری نوشت: برخلاف اکثر موشک‌ها، سلاح‌های لیزری بسیار ارزان و تنها چند سنت هزینه دارند. علاوه بر این،از آنجایی که تنها تعداد محدودی موشک را می‌توان در یک کشتی حمل کرد اما سلاح‌های لیزری از این بعد برعکس بوده و در مقیاس نامحدودی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و این برای مقابله با تهدید حمله دسته جمعی قایق‌های تندروی ایرانی بسیار مهم است.


ادامه مطلب
[ یکشنبه 1 شهریور 1394 ] [ 13:09 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]دوستان می توانند مستند فوق را با حجم 105 مگا بایت از آدرس زیر دانلود نمایند.
http://roshangari.ir/video/35793

[ یکشنبه 1 شهریور 1394 ] [ 10:49 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]
درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات