انجمن علمی مهندسی معماری دریایی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
Association of Naval Architecture  
پیوندهای روزانه
دیالوکس پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات

ساختارهای فراساحلی با کاربردهای متعددی در سرتاسر جهان در عمق های مختلف و محیط های متفاوت به کار می روند. در اینجا با در نظر گرفتن جنبه های متفاوت این ساختارها نظیر، انتخاب تجهیزات، نوع سکوها، روش های حفاری، برنامه ریزی صحیح، طراحی، ساخت، انتقال و نصب متناسب با سکوهای نفتی و با در نظر گرفتن عمق آب و محیط کاری آنها به بررسی اجمالی این ساختارهای پیچیده و مهم می پردازیم. قوانین حاکم بر انواع ساختارهای فراساحلی از ثابت گرفته تا شناور را مرور کرده و در مورد سکوهای ثابت کاربردهای این قوانین را بررسی می کنیم. هدف کلی ما از ارائه این مقاله فراهم آوردن اطلاعات پایه ای در مورد مراحل مختلف طراحی، ساخت، مونتاژ، انتقال و نصب این سکوهاست. از مهم ترین کاربردهای سکوهای فراساحلی می توان به اکتشافات و تولید نفت، کشتیرانی بارگیری و تخلیه ی کشتی های باربری، پشتیبانی پل ها و راه های آبی اشاره کرد که عملیات های نفتی از مشخص ترین و حیاتی ترین آنها بوده که با طراحی بسیار پیچیده ی خود مهندسین را با مسائل متعددی روبرو می سازد.
این ساختارهای فراساحلی می بایست دوام عمری در حدود 25 سال کارکرد یا بیشتر داشته و باید با شرایط بسیار سخت محیط های دریایی سازگار باشند. از مهم ترین عواملی که باید در طراحی مدنظر گرفت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- حداکثر نیروی اعمالی بر سکوها از طرف عوامل محیطی نظیر طوفان، باد و امواج
2- بار خستگی تولید شده از طرف امواج
3- حرکت کلی سکو

 


ادامه مطلب
[ شنبه 18 آذر 1391 ] [ 16:27 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]


 

تحلیل تنش، طراحی سازه ای و ترسیم منحنی های پایداری بویه موج نگار ایرانی

سعید شعبانی1، محمد شمسی کهریز سنگی2  

1هیئت علمی، پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریا؛ sshabani@cc.iut.ac.ir

2کارشناس جلوبری و هیدرودینامیك، پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریا؛  shamsi862620@gmail.com

چكیده

بویه های موج نگار برای برداشت داده های موج از سطح دریاها به ویژه فراساحل و آب عمیق و ارسال آن به ساحل مورد استفاده قرار می گیرند. مشخصه قابل توجه بویه موج نگار نسبت به انواع دیگر سازه های فراساحلی شناور این است که ضمن برخورداری از استحکام سازه ای لازم و پایداری هیدرودینامیکی کافی باید قابلیت دنبال کردن پروفیل موج را داشته باشد. بنابراین بررسی اندرکنش سازه بدنه شناور با خط مهار بویه یکی از موضوعات قابل توجه می باشد. همچنین بررسی پایداری هیدرواستاتیکی و هیدرودینامیکی بویه در فورس های دریایی مورد انتظار در محل نصب اهمیت ویژه دارد.

در این مقاله مدل سازه ای بدنه بویه موج نگار ایرانی طراحی و ساخته شده در پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریای دانشگاه صنعتی اصفهان با شرایط مرزی خط مهار تحت بارهای محیطی باد و موج محل نصب بررسی شده است. در این بررسی، استوانه مرکزی آلومینیمی با المان پوسته، بدنه کامپوزیتی پلی اتیلن با المان پوسته تعدیل یافته و فوم پلی استایرن تزریقی داخل پوسته با یک بستر ارتجاعی دارای سختی معین مدلسازی شده اند. مشخصات مکانیکی مواد به کار رفته در بویه از نتایج آزمایش های خواص مکانیکی و خوردگی انجام شده بر روی مواد به دست آمده اند. مدلسازی  و تحلیل تنش ابتدا در نرم افزار CATIA V5 انجام شده و پس از برآورد اولیه مقاطع اجزای سازه ای، در نرم افزار ANSYS مدلسازی نهایی انجام و با ترسیم کانتورهای تنش در استوانه آلومینیمی و پوسته پلی اتیلن و مقایسه تنش های ایجادی با تنش های مجاز مواد کفایت مقاطع سازه ای بررسی شده است. در انتها بارگذاری های بحرانی که در آن ها شکست سازه ای بویه اتفاق می افتد به دست آمده است.

در مرحله بعد مدل بویه در نرم افزار Maxsurf 11  وارد شده و محاسبات پایداری بویه انجام و نمودارӨ-GZ و نمودار مقایسه ای لنگر واژگونی و لنگر برگرداننده ترسیم گردید. سپس با استفاده از ضوابط موجود در آیین نامه های BS6349 و همچنینISO/FDIS12217  کفایت پایداری بویه در بارهای محیطی باد و موج مورد انتظار مورد بررسی قرار گرفت.

کلمات کلیدی: بویه موج نگار، بارهای محیطی، تحلیل تنش، طراحی سازه ای، تحلیل پایداری، لنگر واژگونی، لنگر برگرداننده


[ شنبه 18 آذر 1391 ] [ 14:12 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]

در میان بزرگترین نوآوری های سال 2012 که به انتخاب پاپ ساینس هر سال در اواخر سال میلادی انجام می شود اولین مورد آن مریوط به مهندسی دریا است.
برای خواندن متن روی لینک کلیک کنید.طبقه بندی: نوآوری،  معماری کشتی، 
برچسب ها: مهندسی دریا، کشتی سازی، popscience، Dockwise Vanguard، مهندسی،  
[ چهارشنبه 8 آذر 1391 ] [ 18:20 ] [ محمد خراشاد ]
درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic