انجمن علمی مهندسی معماری دریایی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
Association of Naval Architecture  
پیوندهای روزانه
دیالوکس پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات


اهداف عمده ساخت سکوی حفاری نیمه شناور دریای خزر، انجام عملیات اکتشافی و حفاری های تولیدی می باشد. در واقع اجرای این طرح برطرف کننده ضروریات و نیازهای حاضر و آتی کشور در امر اکتشاف و تولید خواهد بود که ضمن تأمین حاکمیت سرزمینی در دریای خزر، باعث ایجاد اشتغال در خطه شمالی، اعتلای صنعت دریا و زمینه ساز بهره برداری از ثروت عظیم تحت البحری ایران در آب های عمیق این دریا خواهد بود.

سکوی حفاری قابلیت انجام عملیات اکتشافی در اعماق تا 1000 متراز سطح و عمق 6000 متر از بستر دریا را دارا می باشد. منطقه جنوبی دریای خزر و بالاخص منطقه جنوب غربی آن دارای آب های عمیق از 700 الی 1000 متر می باشد. بدیهی است که این واحد می تواند در آب های با عمق کمتر نیز به راحتی عملیات حفاری را به انجام برساند. همچنین این سكو دارای تجهیزات اكوستیكی و اتاق ROV وسیستم مانیتورینگ خوردگی می باشد.

اتاق ژنراتور

 

در آب های تا عمق 400-300 متر سکو از طریق لنگراندازی مستقیم مهار گردیده و در اعماق بیشتر از آن از سیستم پیش لنگراندازی (Pre Laid Mooring System) استفاده به عمل خواهد آمد. در این سیستم، لنگر در عمق مورد نظر (بیش از 400 متر) به آب انداخته می شود و انتهای زنجیر آن به سیم بکسل فولادی به طول 1000 متر وصل می شود که انتهای آن به بویه شناور متصل می گردد، که نیروی بویانسی لازم برای نگهداری زنجیر در انتهای وایر بویه را تأمین نماید. محل استقرار لنگر نیز با بویه جداگانه با سیم بکسل فولادی به سرلنگر وصل می شود، در موقع عملیات مهار سکو زنجیر متصل به وینچ سکو به زنجیر انتهای خط مهار متصل می گردد و بویه مربوطه برای عملیات بعدی به ساحل برده می شود.

سکو جهت عملیات در آب های یخ زده طراحی نگردیده است و لذا در فصول زمستان در بخش شمالی و کم عمق دریای خزر قابلیت بهره برداری ندارد.

بهره برداری از سکوی حفاری نیمه شناور بدون وجود شناورهای پشتیبانی میسر نمی باشد. زیرا در جابجایی و عملیات لنگراندازی سکو، حداقل نیازمند به 2 فروند شناور فعال و مشغول به فعالیت می باشد و یک فروند عملیات حفظ موقعیت و سرویس دهی و اسکورت سکو را به انجام می رساند، لذا 3 فروند شناور پشتیبان سكو هستند.


[ جمعه 13 بهمن 1391 ] [ 10:49 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]
درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic