انجمن علمی مهندسی معماری دریایی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
Association of Naval Architecture  
پیوندهای روزانه
دیالوکس پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
پونیشا :: نیروی کار مجازی
X بستن تبلیغات
یکی از توانمندی‌های بسیار مهم در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که سبب کسب اقتدار نظامی کشور شده است اجرای عملیات تخصصی مین‌روبی با استفاده از یگان‌های بالگردی ضد‌مین است، که اقدام به خنثی سازی مین‌های آبی در عرصه دریا می‌کنند.

به طور رسمی تقریبا مدت 3 سال است که این عملیات در ایران به‌طور مستقل و با استفاده از سامانه مین‌شکار ساخت متخصصان داخل کشور اجرا می‌شود.جمهوری اسلامی ایران با این توانمندی نشان داده است که کشورهای منطقه می‌توانند بدون نیاز به کشورهای فرامنطقه‌ای امنیت را در سطح منطقه تأمین کنند.

چون در عملیات مین‌روبی، خطری بالگرد را تهدید نمی‌کند، از این وسیله استفاده می‌شود؛ چرا که به دلیل فاصله زیاد مین از بالگرد امکان آسیب رسیدن به بالگرد وجود ندارد.بالگرد در حین پرواز، شبه قایقی را در دریا به دنبال خود می‌کشد، که این قایق برای یافتن مین سیگنال‌های مختلفی را تولید می‌کنند؛ مثلا دستگاه "ماک 105" در دریا کشیده می‌شود و مثل یک قایق شناور است، موتور جتی که روی این دستگاه نصب شده قادر است تا 2 هزار آمپر برق را در دریا گسترش دهد.وقتی این برق داخل دریا گسترش داده می‌شود، مین‌هایی که به سیستم مغناطیسی حساس هستند سیگنال منتشر شده دستگاه مین‌روب را دریافت کرده و -به‌صورت کاذب- منفجر می‌شوند. البته انفجار این مین‌ها هیچ خطری برای دستگاه ندارد؛ زیرا کابل‌هایی به طول 250 فیت (250feet) در پشت دستگاه نصب و در دریا شناور می‌شود و سیگنال ارسالی نیز توسط همین کابل‌ها گسترش می‌یابد.

یک نمونه دیگر مین‌روب ایرانی نیز به‌صورت صوتی عمل می‌کند؛ در این عملیات، بالگرد دستگاهی را که صوت را در آب ایجاد می‌کند به دنبال خود می‌کشد؛ این صوت شبیه صدایی است که از چرخش پروانه کشتی‌های بزرگ تولید می‌شود، و مین‌هایی که به این صدا حساس هستند فعال و منفجر می‌شوند. انفجار این مین‌ها نیز خطری را متوجه بالگرد و دستگاه مین‌روبی که توسط بالگرد در دریا کشیده می‌شود، نخواهد کرد.

برخی سیستم‌های دیگر ارتش به صورت ترکیبی است؛ یعنی "مغناطیس" و "صوت"؛ زیرا برخی مین‌ها با وجود یک حساسه فعال نمی‌شوند، بلکه به 2 یا سه حساسه واکنش نشان می‌دهند؛ به این دلیل که دقت‌شان بالاتر برود و اگر اشتباهی صورت گرفت مین به‌صورت کاذب منفجر نشود.

در جریان رزمایش گسترده محمد رسول‌الله(ص) سال 92 به طور رسمی سیستم‌های صوتی و مغناطیسی با هم به‌کارگیری شدند و مین‌های حساس به سیگنال‌های صوتی و مغناطیسی با موفقیت منفجر شدند.

تجهیزات مین‌روبی  تنها در اختیار 2 کشور جهان یعنی جمهوری اسلامی ایران و امریکا قرار دارد.امریکا چون این تجهیزات برایش اهمیت بسیاری دارد آن‌ها را به هیچ کشوری و حتی به رژیم صهیونیستی نیز نفروخته است. از این تجهیزات می‌توان هم در شرایط جنگ و هم در زمان صلح و حتی برای کمک به کشورهای دوست و همسایه استفاده کرد.

 دستگاه مین‌روب سیستم صوتی با نام «MK-104»، دستگاه مین‌روب سیستم مغناطیسی با نام «MK-105» و دستگاهی که ترکیبی از این دو سیستم است با نام «MK-106» شناخته می‌شوند، که این دستگاه‌ها بهینه‌سازی و بازسازی شده‌اند. این دستگاه‌ها تا شعاع 700 متری خود را پاکسازی می‌کنند.

به دلیل آنکه  بالگرد حامل تجهیزات مین‌روبی، RH53 است، توانایی مداومت پروازی چهار ساعت را دارد، که در این زمان می‌توان مسافتی معادل 32 کیلومتر در 32 کیلومتر  را پاکسازی کرد، قایق مین‌روب از موتور جت و منبع سوخت برخوردار است و حتی زمانی که سوخت دستگاه به پایان برسد، بالگرد می‌تواند به آن سوخت تزریق کند.

یک نکته ای بگم با حال

دو تا از این بالگردهای RH53 غنیمت جنگی ما از امریکا در عملیات شکست طبس برای رهایی گروگان های سفارت امریکا است. یکی از این دو تا شب عملیات در یزد مجبور شد بشینه دیگری در طبس گیرمون افتاد. امریکا به تقلید از عملیات انتبه اسرائیل در اوگاندا می خواست گروگان هایش  را آزاد کنه اما باید می دونست اینجا اوگاندا نیس اینجا ایرانه


[ چهارشنبه 28 مرداد 1394 ] [ 13:08 ] [ محمد شمسی کهریزسنگی ]
درباره وبلاگ

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic